«ПРАВОСЛАВНІ ХРАМИ ГАЙВОРОНЩИНИ»

 

Мета подорожі: пізнавально – краєзнавча;

Характеристика: одноденний автобусний маршрут вихідного дня. Тривалість - 4 год.

Об’єкти показу:

Храм Іоанна Предтечі (м. Гайворон);

Храм Успіня Пресвятої Богородиці (м. Гайворон, зах. Частина);

Храм Воздвиження Хреста Господнього (с. Солгутове);

Храм Покрови Пресвятої Богородиці (с.Бандурове);

Храм Покрови Пресвятої Богородиці (с. Покровське);

Храм Свято-Миколаївський (с. Хащувате);

Напрямок руху по маршруту:

м. Гайворон – с. Солгутове – с. Покровське – с. Бандурово  -

с. Хащувате .

Опис маршруту:

Туристичний маршрут: «ПРАВОСЛАВНІ ХРАМИ ГАЙВОРОНЩИНИ» знайомить з шедеврами архітектурної думки – церквами, чотири з яких – пам’ятки архітектури місцевого значення.
 

Храм Іоанна Предтечі

(м. Гайворон)

    У 1752 році у с. Струньковому виділено землю для церковних потреб, а в 1753-му завершено спорудження храму. Ця дерев’яна церква була перенесена з села Громи, що під Уманню, і освячена на честь святого Іоанна Предтечі. З часом вона почала руйнуватись, і православні віруючі у 1889 році звели нову церкву із цегли. Храм був споруджений у стилі українського барокко.  В ньому встановлено чотирьохярусний іконостас  і   живописні ікони ХVІІІ століття.

У тридцяті роки ХХ століття, під час наступу войовничого атеїзму храм  зруйнували.

Побудований новий храм зачаття Іоанна Предтечі по проекту Г.І. Діля (м. Одеса). Поруч споруджено недільну школу та іконну лавку. З метою молитовного поклоніння тут знаходяться частки солей угодників Божих – Святителя Луки архієпископа Кримського, преподобних Іова та Амфілохія Почаївських.

При храмі відроджено церковний хор.

 

Храм Успіня Пресвятої Богородиці

        Перший храм. За переказами старожилів, у ХІІІст. в с. Гайвороні уже існував дерев’яний храм та турки на Великдень спалили його разом з людьми, які в ньому перебували. Зараз на тому місці, де височів на піщаному березі Південного Бугу дерев’яний, храм, стоїть хрест.

         Другий храм. Його почали будувати із цегли. Але через бідність селян, він тривалий час залишався недобудований. І тільки тоді коли за цю справу взявся місцевий поміщик Гнат Боровський, було завершено спорудження церкви. У 1920 р. його освячено на честь Успіня Божої Матері.

 У сімдесятих роках ХХ ст., коли продовжувався наступ войовничого атеїзму, храм було зруйновано.

         Третій храм. Будівництво розпочалося у 2005 році за кошти парафіян, підприємців міста Гайворона.

        На відміну від інших місцевих православних храмів, він збудований у стилі середньовіччя. На зовнішніх стінах є портали, колони, капітелі, рельєфні композиції Розп’яття Хреста Спасителя і Георгія Побідоносця.
 

Храм Воздвиження Хреста Господнього

(с. Солгутове)

Православний храм на честь Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього збудовано у 1771 році. Нині діючий цегельний храм зведений у 1868 році на честь Різдва Христового. В 1953 – 1954 роках його вдалося вберегти від руйнування.  У 90-х роках ХХ ст. на вимогу віруючих було дано дозвіл щодо початку відновлення храму. Повернуто й церковне майно, що збереглося. Солгутівський храм є пам’яткою архітектури місцевого значення.

 

Храм Покрови Пресвятої Богородиці

(с. Покровське)

 За дозволом поміщика Грохольського у 1838 році розпочалось спорудження православного храму на честь Покрови Пресвятої Богородиці. В роки будівництва соціалізму церкву закрили, а в 1957 році її розібрали.

Відроджений храм було освячено в 2002 році. Зведено, повністю зруйновану церкву,  при старанні тодішнього голови місцевого колгоспу «Іванкова криниця» Івана Купріяновича Грицая.
 

Храм Покрови Пресвятої Богородиці

 (с. Бандурове)

        Свою назву село отримало від імені першого поселенця Бандура, який мав хутір. Згодом у цій місцині на берегах річки Яланець поселилися ще два козаки – Наливайко і Гудим. З часом утворилося три суміжні поселення: Старо –Бандурова, Наливайківка і Гудимівка. У кожному з них було збудовано церкви: Різдво-Богородицька, Покровська і Дмитрівська. Коли хутори злилися його почали найменувати Бандурова. У 1845 р. два храми було закрито і залишено один – Свято-Покровський. Нову цегляну церкву збудували у 1852 році.  На місцях де стояли престоли православних, встановили Хрести. Нову церкву освятили у 1853 р. на честь Покрови Божої Матері.

         У 1931 році за наказом властей храм було закрито. Церковне приміщення віддали під зерносховище. А з 1934 року і до  Другої світової війни використовували як клуб.

         Богослужіння відновлено в роки румунської окупації села (1941-1944 рр.). У 1947 році храм передано релігійній громаді. Згодом за наполяганням представників влади храм у селі закрили і зруйнували.

         У 2012р.  завдяки меценатам, тодішньому голові Вищої ради юстиції України В.М.Колісніченку і керівнику ФГ «Лан» А.Я. Опаленку розпочалося будівництво нового храму. Новозбудований Свято-Покровський храм було освячено 2 травня 2015 р.  

Також у Бандуровому споруджено каплицю і монумент Божої Матері.
 

Свято-Миколаївський храм

(с. Хащувате)

  У 1754 році граф Потоцький виділив землю для церковних по­треб у селі Хащувате. Там було збудовано дерев’яну церкву, яка згоріла у 1862 році від пожежі, що виникла на єврейських садибах. У 1865 році споруджено новий храм із цегли і освячено на честь святого Миколи Чудотворця.

     У XX столітті храм зруйнували. Але, попри усі заборони, жителі не зреклись своєї православної віри. Після розпаду СРСР вони ут­ворили церковну громаду і почали збирати кошти на будівництво нової церкви.  7 липня 2012 року, у день Різдва чесного і славного пророка Іоанна Предтечі, її було освячено. Першу святкову літургію очолив керуючий Кіровоградською єпархією єпископ Кіровоградський і Новомиргородський Іосаф.


Гід-екскурсовод 
Білоус Людмила Петрівна
тел. +380 96 953 07 62