Гайворон – місто залізничників.

Фото без описуУ 1890 році на замовлення Товариства власників цукрових заводів розпочалося будівництво вузькоколійної залізниці від Рудниці до Підгородньої  та від Вінниці до Гайворона.

За генеральним планом будівництва, залізничний вузол мав бути у Хащуватому, яке було волосним центром. Але волосне начальство, лихварі та підприємці добилися, щоб залізничний вузол перенесли на околицю Струнькова і Ташлика. І в 1897 році було споруджено залізничну станцію, яку назвали Гайворон. Активно зводились цехи паровозоремонтних майстерень.

У 1935-1938 роках проведено реконструкцію залізничних майстерень, на базі яких утворюється Гайворонський паровозоремонтний завод (ГПРЗ). Підприємство  проводило капітальний ремонт вузькоколійних локомотивів, які надходили з різних куточків колишнього Радянського Союзу.

Фото без описуСтанція Гайворон стає важливим залізничним центром. На залізничників було покладено завдання забезпечувати роботу цукрових заводів. Вузькоколійка простягалася від Гайворона до Вінниці, Хмільника, Бердичева, Первомайська і Рудниці. До складу Гайворонського залізничного вузла входили: паровозне депо, дистанція колії, зв’язку, залізничні ремонтні майстерні.

Поява цієї мережі вузькоколійок, які мали назву «Південні під'їзні шляхи», пов'язана з приватною акціонерною компанією «Перше товариство під'їзних залізничних шляхів в Росії». Цю організацію, в самому початку 1890-х років, заснували інженери шляхів сполучення Болеслав-Лаврентій Яловецький і Федір Єнакієв, які паралельно розробили і технічні умови на будівництво вузькоколійних (ширина колії 750 мм) залізниць. Болеслав-Лавренов Яловецький за національністю був поляком. Народився він 10 (22) серпня 1846 в родині багатих поміщиків-землевласників в Свенцянському повіті Віленської губернії (нині - Вітебська область, Білорусь). Після закінчення Віленської гімназії, Болеслав Яловецький закінчив Миколаївське інженерне училище, а потім і Миколаївську інженерну академію. Після стажування в Австрійській імперії в 1872-73 роках працював інженером на будівництві Либаво-Роменської (Лієпая - Мінськ - Ромни) залізниці, а пізніше – на будівництві залізниці Ростов-на-Дону - Владикавказ.

Фото без описуСтатут «Першого товариства під'їзних залізничних колій» був затверджений імператором Олександром ІІІ 26 березня (7 квітня) 1892 року. Із січня 1893 року і практично до самої своєї смерті в 1918 році Болеслав Яловецький очолював «Перше суспільство під'їзних залізничних колій». За цей час його капітал зріс з 2 мільйонів рублів до 27 мільйонів рублів. Загальна довжина мережі залізниць (як вузької, так і широкої колії), яка перебувала у власності і експлуатації Товариства, на кінець 1914 року становила 1184 верст. З них більша частина - 581 верста була побудована в Україні.

Федір Єнакієв народився 11 (23) січня 1852 в Херсонській губернії. Закінчив Інститут інженерів шляхів сполучення. Починав трудову діяльність на Миколаївській залізниці (Санкт-Петербург - Москва), потім працював у Правлінні Товариства Балтійської залізниці.

Болеслав Яловецький і Федір Єнакієв, як засновники, увійшли до складу Правління Товариства, а після 20 лютого (5 березня) 1893 року обіймали посади директорів Товариства.

Будівництво вузькоколійної залізниці від станції Рудниця до станції Ольвіополь (нині - Первомайськ) почалося в другій половині 1890-х років. В якості головної вузловій станції було обрано містечко Гайворон, яке на той момент належало до Подільської губернії (зараз - Кіровоградська область, до 1954 року - Одеська). Обидва кінцевих пункта вузькоколійки були станціями двох магістральних напрямів Бірзула (Подільськ) - Жмеринка і Бірзула - Єлисаветград (Кропивницький). Від станції Рудниця вузькоколійка проходила на схід через Щербаківку, Дохно, і Бершадь до Гайворона, а від нього - йшла на південний схід через Таужну, Грушку, Голованівськ, Єміловку до Підгородньої, а від Підгородньої до Ольвіополя вона йшла практично паралельно лінії широкої колії. Вся дорога від Рудниці до Ольвіополя довжиною в 183 версти і 447 сажнів була введена в експлуатацію в серпні 1899 року.

Паралельно з будівництвом вузькоколійної залізниці в Гайвороні будували паровозне депо та залізничні майстерні. Ці майстерні з часом перетворилися в Гайворонський тепловозоремонтний завод, який спочатку спеціалізувався на ремонті тепловозів вузької колії, а потім освоїв і ремонт тепловозів широкої колії (після того, як в Гайворон прийшла широка колія). Будували майстерні працівники будівельної артілі з села Пилипонівка, яке нині є частиною Бершаді.

Спочатку в Гайворонських паровозоремонтних майстернях були встановлені колісний, свердлильний, стругальний та токарний верстати, а також прес. Всі вони приводилися в дію паровою машиною, тому що електростанції на той момент в Гайвороні не було.

Фото без описуРух на всіх чотирьох ділянках від Бердичева до Гайворона було відкрито в липні 1900 року. Ще одну ділянку від станції Дохно до Чичельника довжиною в 11 верст і 243 сажні був відкритий в червні 1901 року. Також до Південих під'їзних шляхів примикали приватні вузькоколійні гілки.

Станом на 1914 рік загальна довжина вузькоколійних Південних під'їзних шляхів становила 581 версту і 238 сажнів, тобто 620,3 кілометрів. З цієї мережі курсували не тільки товарні, а й товарно-пасажирські та пасажирські поїзди. Швидкість їх руху, правда, була невисокою.

До 1910 року мережа Південних під'їзних шляхів обслуговувала 67 паровозів, 135 пасажирських, 25 багажних і 1364 товарних вагона. Мережа Південних під'їзних шляхів будувалася досить капітально. Для заправки паровозів водою на станціях були збудовані водокачки.

Станом на 1936 рік діяли наступні вузькоколійні гілки Південно-Західної залізниці: Бердичів - Холоневська (61 км); Холоневська - Хмільник - Семки (42 км); Холоневська - Калинівка (15 км); Калинівка - Гуменне (39 км); Гуменне - Зятківці (119 км); Зятківці - Гайворон (62 км); Рудниця - Гайворон (77 км); Гайворон - Підгородня (111 км); Дохно - Чічельнік (12 км) і Бершадь - Бершадь-завод.

У 1940 році Гайворонська вузькоколійна мережа була переведена зі складу Південно-Західної залізниці до складу Вінницької залізниці. Однак, Вінницька залізниця проіснувала недовго і після Другої Світової війни відійшла до Одеської залізниці, в складі якої було сформовано Гайворонське відділення Одеської залізниці, яке проіснувало приблизно до 1993 року.

В 80-х роках 20 століття локомотивних бригад в локомотивному депо було близько 75, тобто близько 150 машиністів з помічниками. Слюсарі та ремонтники налічували близько 600 чоловік, а кожен з 5 інших структурних підрозділів залізниці(ЕЧ, ШЧ, ПЧ, ВЧД, НГЧ) налічував не менше 200-300 працівників в зазначений період.

Нині в локомотивному депо працює 78 чоловік. З рухомого складу залишилось 4 одиниці вузькоколійних тепловозів ТУ-2, 6 ширококолійних ЧМЕ3Т і раритетний паротяг ГР-280. Станція має статус зворотної. Гайворонська залізниця  відома далеко за межами України. Гайворонську залізницю обрали і кінематографісти, як місце зйомок історичних фільмів.

Гордістю Гайворонської вузькоколійки є  раритетний діючий паровоз ГР-280, напевно, чи не єдиний в Україні. ГР-280 - один з 417 паротягів випущених  з 1948 року до 1956 років на заводі в Бабельсбергу в передмісті  Берліна. Широкого застосування локомотиви мали в лісозаготівельній та цукровій галузях. ГР-280 був випущений 1950-го року,  працював в Гайвороні з 1953 до 1972 років. З 1972 до 1994 року перебував на станції Новополтавка, Миколаївської обл. 1994 року повернувся до Гайворона. В Україні нині діючими є тільки 2 локомотиви з серії, ще 2 збереглися у вигляді паровозів-пам'ятників. Загалом в світі залишилося близько 10 одиниць з серії.

Фото без описуВузькоколійка – це тепер рідкісне явище, майже екзотика. Підтвердження цьому – туристи з Німеччини, Італії, Голландії, Греції, які щороку подорожують цими місцями. До паровоза, що працює на вугіллі, чіпляють кілька вагонів і іноземці неквапливо їдуть вузькоколійкою. Їм це дуже цікаво, вони фотографують цю диковинку, знайомляться з подолянами, місцевими краєвидами. Для місцевих мешканців тут нічого дивного нема. Для багатьох з них, як зазначалось, це просто «дорога життя».

Ще одним цікавим раритетним технічним засобом може пишатись Гайворонська  вузькоколійка – це мотодрезина з кузовом ЗІМ (ГАЗ-12). Гайворон неодноразово відвідували закордонні делегації, які здійснювали подорожі на раритетному паровозі ГР-280 від станції Гайворон до станцій Голованівськ і Рудниця. Постійну зацікавленість до Гайворонської вузькоколійки проявляють  туроператори з усіх куточків України.

Завдяки залізниці Гайворон потрапив в поле зору кінематографістів. 2005-го року кіностудія ім. О.Довженка знімала 12-серійний фільм Миколи Каптана «9 життів Нестора Махно» використовуючи в зйомках раритетний паротяг ГР-280 та локації Гайворонщини. 2009 року проводились зйомки телестрічок Валерія Шалиги «1941», «1942».

Фото без опису2010 року проходили зйомки  телевізійного серіалу режисера Сергія Гінзбурга «Як це було в Одесі, або життя і пригоди Мішки Япончика», 2012 року Гайворон - одна з локацій зйомок фільму-претендента на «Оскар», режисури Олеся Савіна - «Поводир».

Фото без описуСьогодні Гайворонська вузькоколійка – одна з перспективних туристичних атракцій.

Посилання на чат-бот - https://t.me/hai_chat_bot?start=ZGw6OTIzOTc