«Пам’ятки архітектури Гайворонщини»
Фото без опису

Мета подорожі: пізнавально – краєзнавча:

Характеристика: одноденний маршрут.

Об’єкти показу:

   - млин м. Гайворона;

   - залізничний вокзал (1897) привокзальна площа;

   - гідроелектростанція (1950) м. Гайворон р. Південний Буг;

   - Хрестовоздвиженська церква (кінець ХІХ ст.) с. Солгутове;

   - водяний млин (мурований) 1908 р. с. Соломія

   Напрямок руху по маршруту: м. Гайворон – с. Солгутове – с. Соломія     

   Тривалість маршруту – 3-4 години


Фото без опису

 

Млин збудований  у кінці ХІХ ст., він зазнав реконструкції у 1964р. Здійснюється переробка зерна озимої пшениці. Отримується борошно першого гатунку.

Функціонує обладнання по переробці насіння соняшнику на олію.

 

Фото без опису
Залізничний вокзал побудова якого датується 1897 р.
У 1890 на замовлення Товариства власників цукрових заводів розпочалося будівництво вузькоколійної залізниці від Рудниці до Підгородньої  і від Вінниці до Гайворона. За генеральним планом будівництва залізничний вузол мав бути у Хащуватому, яке було волосним центром. Але волосне начальство, лихварі та підприємці добилися, щоб залізничний вузол перенесли на околицю Струнькова і Ташлика. І в 1897р. було споруджено залізничну станцію, яку назвали Гайворон-депо, зводились цехи паровозоремонтних майстерень.

Станція  Гайворон стає важливим залізничним центром. На залізничників було покладено завдання забезпечувати роботу цукрових заводів. Вузькоколійка простягалася від Гайворона до Вінниці, Хмільника Бердичева та Первомайська і Рудниці.

Фото без опису
В 2004 році залізничний вокзал був реконструйований.


Фото без опису
На Прибужжі функціонує єдина на Правобережній Україні вузькоколійка;


Фото без описуУ 1964 році на річці споруджено і введено в дію Гайворонську гідроелектростанцію потужністю 6 300 кВт, а також міст, який   з’єднав правий і лівий береги ріки – детальніше про історію створення Гайворонської ГЕС ви дізнаєтеся під час екскурсії;



Фото без описуПравославний храм на честь Воздвиження Чесного і Животворящого Хреста Господнього збудовано у 1771 році. Нині діючий цегляний храм, який знаходиться у с. Солгутове, зведений у 1868 році на честь Різдва Христового. Солгутівський храм є пам’яткою архітектури місцевого значення.




Гід-екскурсовод 
Білоус Людмила Петрівна
тел. +380 96 953 07 62