Річка Південний Буг

  • 429

На південному сході Подільської височини, серед лісостепу розташована Гайворонська міська територіальна громада. Блакитною стрічкою її перетинає річка Південний Буг, яка несе свої води до Чорного моря. На мальовничих берегах за її течією розташовані такі населенні пункти: м.Гайворон, с.Солгутове, с. Соломія, с. Хащувате, с. Бугове, с. Казавчин. Тут найкращі місця для відпочинку, можна засмагати, купатися, рибалити, кататись на човні, байдарках, займатися рафтингом.

Південний Буг, Бог, Гіпаніс – три імені великої ріки. Найбільшої української ріки, бо, хоч за довжиною Південний Буг менший за Дніпро та Дністер (третя за довжиною ріка України), але це найдовша річка, басейн якої повністю належить території держави. Вперше описав ріку «батько історії» Геродот ще в V ст. до н. е., давши їй назву Гіпаніс – ріка, що протікає по родючій (або божій) землі, від грецького «паніс» - бог. Бог, Біг – це і є справжня назва річки, так її з давніх часів і де-не-де до цього часу називають місцеві. Сучасну ж назву Південний Буг отримав, як не прикро, внаслідок помилки. Дослідник В. Ласкарєв, не зауваживши фонетичні відмінності у назвах двох рік – Буг (Західний Буг) та Біг (Південний Буг), - залишив в користування карту із саме такими географічними назвами.

Довжина Південного Бугу – 806 км, площа водозбору – 63,7 км2. Початок свій річка бере поблизу Волочиська в Хмельницькій області, на Подільській височині, протікає через сім областей України та три обласні центри – Хмельницький, Вінницю та Миколаїв. У верхів’ї русло ріки пролягає по низинній заболоченій місцевості, до гирла Ікви, далі – в глибокій долині, розмиваючи тверді кристалічні та гранітні породи. Річка протікає через найдавніше в Україні геологічне утворення – Український кристалічний щит. В його межах рівнинний Південний Буг набуває гірського характеру – у місцях, де на поверхню виходять кристалічні породи, в руслі сформувались пороги. Власне, в цьому полягає унікальність Південного Бугу – поєднання рис рівнинної й гірської річки. Найбільш порожиста ділянка ріки знаходиться в межах Гранітно-степового Побужжя.

#МандруйГайворонщиною

Інші статті

Всі статті