ЯК ДІЯТИ В РАЗІ ТЕРОРИСТИЧНИХ АТАК

Особи, що працюють в місцях великого скупчення людей, враховуючи ситуацію в країні, мають бути готові (хоча б морально) до дій у надзвичайних ситуаціях. Нижче пропонуються відповідні рекомендації, які можна використовувати для позапланового інструктажу з охорони праці.

Найбільш ймовірною метою терористичних атак є місця масового перебування людей та об’єкти підвищеної небезпеки, які внаслідок підриву призводить до значної кількості людських жертв і можуть створити додаткову загрозу населенню та територіям, внаслідок викиду у навколишнє природне середовище небезпечних речовин (хімічних, біологічних, радіоактивних).

Типовою зброєю терористів є використання замаскованих вибухових пристроїв. Залежно від мети терористичного акту такі пристрої, споряджені годинниковим механізмом, терористи можуть залишати у житлових будинках, навчальних закладах, установах і організаціях, підприємствах, громадському транспорті тощо.

Завдяки пильності громадян можна запобігти численним жертвам від спрацювання вибухового пристрою.

Терористи намагаються розмістити вибухові пристрої у найбільш уразливих місцях, де зможуть завдати найбільшої шкоди населенню. До таких місць, як правило, належать: автомобілі, входи, внутрішні двори, підсобні приміщення адміністративних і житлових будинків, складських приміщень, урни для сміття, інженерні комунікації в місцях масового перебування людей (фестивалі, ярмарки, великі магазини), громадський транспорт, об»єкти підвищеної небезпеки тощо.

В окремих випадках вибуховий пристрій може бути замаскований у поштових посиланнях (посилки, конверти), букетах квітів, подарунках тощо.

Також до ознак підозрілих предметів, що можуть бути вибуховими пристроями, можна віднести:

• електропроводи, що виходять з невідомого предмета, антени, лампочки на його поверхні, хід годинника, що прослуховується;
  • залишені предмети побутового призначення (валізи, сумки, гаманці, дитячі іграшки, ручні ліхтарики тощо);
  • предмети, що знаходяться в не призначених для цього місцях (наприклад, велика дитяча іграшка біля вхідних дверей);
  • предмети з прикріпленими до них мобільними телефонами, радіостанціями, акумуляторами.

Слід пам’ятати, що вибухова речовина може бути різноманітного виду та мати різні властивості, що, у свою чергу, надає можливість замаскувати вибуховий пристрій навіть у поштовому конверті.

З метою попередження вибуху та встановлення наявності вибухового пристрою потрібно:

• бути уважними та звертати увагу на покинуті речі (валізи, сумки, пакунки, парасольки тощо);
  • звернути увагу на ділянки свіжоскопаної землі, свіжо поштукатуреної або свіжопофарбованої стіни будівлі;
  • не приймати від сторонніх осіб подарунків, квітів, поштових посилань;
  • користуючись громадським транспортом, не погоджуватись на пропозиції супроводжувати речі невідомої особи.

У разі виявлення вибухового пристрою або підозрілої речі потрібно:

• зберігати спокій;
  • негайно повідомити про знахідку працівників поліції, охорони, аварійно-рятувальних служб або зателефонувати за номерами 101, 102;
  • не курити;
  • не користуватись запальничками, іншими джерелами відкритого вогню, а також предметами, що можуть його утворювати;
  • не торкатися до підозрілої речі руками або іншими речами;
  • у жодному разі не намагатися переміщувати вибуховий пристрій (підозрілий предмет) або змінювати його положення;
  • залишити місце, де виявлено підозрілий предмет, при можливості організувати охорону на безпечній відстані.

У разі отримання повідомлення від представників влади (правоохоронних органів, аварійно-рятувальних служб) про евакуацію із будинку (зони ймовірної надзвичайної ситуації) або проведення антитерористичної операції потрібно зберігати спокій та чітко виконувати отримані інструкції.

Якщо ви знаходитесь на вулиці:

• уникайте великих скупчень людей;
  • якщо ви опинились у натовпі, не намагайтесь вийти з нього, рухайтесь у тому ж напрямку, що й натовп;
  • руки зігніть у ліктях на рівні грудей та розсуньте їх, звільняючи від тиску грудну клітину;
  • не тримайте руки у кишенях;
  • якщо натиск натовпу набрав загрозливого характеру, негайно покиньте будь-яку ношу та позбавтесь від сумок на довгому ремні і шарфу;
  • якщо ви упали, намагайтесь одразу встати на ноги, не опираючись на руки, а якщо це неможливо, потрібно згорнутись клубком і захистити голову передпліччями, поклавши долоні на потилицю.

Завдяки умілим та чітким діям під час виникнення вищезазначених ситуацій можна запобігти зайвим жертвам та надати можливість спеціальним підрозділам виконувати завдання щодо запобігання та реагування на надзвичайні ситуації, у тому числі ті, що виникли внаслідок терористичної діяльності.

Анатолій ДИМАРЕЦЬ, начальник відділення ВД ФССНВ України у Гайворонському районі.