Забезпеченість ветеранів житлом. Можливості.

  • 15

Фото без опису

 

І. Грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення

Координатор: управління у справах ветеранів Кіровоградської обласної військової адміністрації, поштова адреса: місто Кропивницький, пл. Героїв Майдану, 1, електронна пошта public@veterans.kr-admin.gov.ua, контактні телефони: 0522  32 72 36, 0522 32 72 37, 0522 32 72 39.

 

Нормативна база:

Постанова Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року № 719 «Питання забезпечення житлом деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей» (зі змінами).

 

Хто має право на отримання грошової компенсації?

  • відповідно до ПКМУ від 19 жовтня 2016 року № 719 (зі змінами):

особи з інвалідністю внаслідок війни I – II групи, які включені до списків осіб, які користуються правом позачергового (першочергового) одержання жилих приміщень;

члени сімей загиблих Захисників чи Захисниць України, статус яким надано відповідно до пунктів 2-5 частини першої статті 10-1 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”;

Для призначення грошової компенсації необхідно:

1) потребувати поліпшення житлових умов і бути включеним до списків осіб, які користуються правом позачергового (першочергового) одержання жилих приміщень, за місцем проживання відповідно до законодавства (далі – квартирний облік).

Як стати на квартирний облік?

Звернутись до виконавчого комітету сільської, селищної, міської ради (далі - місцевої ради) за місцем проживання з заявою про взяття на квартирний облік (підписується членами сім’ї, які разом проживають) та пакетом документів, передбаченим пунктом 18 Правил обліку громадян,  які потребують поліпшення житлових умов, і надання їм жилих приміщень в Українській РСР, затверджених постановою Ради Міністрів УРСР  і Укрпрофради від 11 грудня 1984 р. № 470.

Місцева рада протягом місяця повинна прийняти рішення щодо взяття на квартирний облік (рішення про взяття на квартирний облік повинно бути прийнято по всіх членах сім’ї особи, яка претендуватиме на нарахування грошової компенсації за належні до отримання жилі приміщення).

2) Подати заяву про призначення грошової компенсації до структурного підрозділу районних держадміністрацій, на який покладено функції з питань ветеранської політики, виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад за місцем перебування на квартирному обліку (далі – місцевий орган) разом з наступним пакетом документів:

копія паспорту заявника/ єДокумент;

копія посвідчення учасника бойових дій/особи з інвалідністю внаслідок війни/члена сім’ї загиблого (померлого) ветерана війни/ члена сім’ї загиблого (померлого) Захисника і Захисниці України;

копія довідки про безпосередню участь особи у бойових діях;

письмова згода у довільній формі кожного повнолітнього члена сім’ї особи з інвалідністю/ внутрішньо переміщеної особи, на яких нараховується грошова компенсація, щодо включення їх у розрахунок грошової компенсації;

копії документів, що підтверджують родинні стосунки між заявником і членами його сім’ї на яких нараховується грошова компенсація,  між загиблим (зниклим безвісти), померлим;

копія документа військово-лікарської комісії, в якому визначено причинний зв’язок отриманих захворювань, поранень, контузій і каліцтв (свідоцтва про хворобу, довідки, витягу з протоколу, акта медичного огляду, постанови тощо), - у разі неможливості підтвердження причинного зв’язку поранення, контузії, каліцтва або захворювання з безпосередньою участю в антитерористичній операції чи здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів;

копія довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи та кожного із членів її сім’ї (для внутрішньо переміщених осіб);

копія рішення про взяття на квартирний облік за пільговою категорією (першочергово/позачергово) особи та кожного із членів її сім’ї;

довідка про наявність/відсутність зареєстрованого до 31 грудня 2012 р. права власності на житло, яке розташоване в населених пунктах на підконтрольній Україні території;

 довідка медико-соціальної експертної комісії про групу та причину інвалідності;

акт комісійного обстеження, складеного відповідно до Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов’язаних із пошкодженням будівель та споруд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2022 р. № 473 (Офіційний вісник України, 2022 р., № 37, ст. 1981), та/або відомостей з Реєстру пошкодженого та знищеного майна – за наявності у заявника та членів його сім’ї житлового приміщення, яке зруйноване (знищене) або стало непридатним для проживання внаслідок збройної агресії Російської Федерації, розташованого на підконтрольній Україні території;

довідка про притягнення до кримінальної відповідальності, відсутність (наявність) судимості або обмежень, передбачених кримінальним процесуальним законодавством, витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань.

3) Місцевий орган протягом десяти робочих днів з дня прийняття заяви про призначення грошової компенсації з усіма необхідними документами вносить до комісії щодо розгляду заяв членів сімей осіб, які загинули (пропали безвісти), померли, та осіб з інвалідністю про призначення грошової компенсації, утвореної за рішенням виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної в місті (у разі її утворення) ради або за розпорядженням голови районної, районної в м. Києві держадміністрації (далі – комісія) подання про виплату грошової компенсації.

4) Комісія протягом п’яти робочих днів з дня надходження подання розглядає його по суті і приймає рішення щодо призначення (відмови в призначенні/виплаті) грошової компенсації.

У разі прийняття рішення про призначення заявнику грошової компенсації комісія одночасно визначає розмір такої компенсації. надає дозвіл на відкриття спеціального рахунка.

5) Протягом трьох робочих днів з дати прийняття рішення про призначення (відмову в призначенні/виплаті) грошової компенсації комісія надсилає копію рішення заявникові та обласній держадміністрації (військовій адміністрації) із зазначенням розміру призначеної/перерахованої грошової компенсації.

6) Після отримання копії рішення комісії про призначення грошової компенсації заявник звертається до уповноваженого банку із заявою про відкриття спеціального рахунка. До заяви додається копія рішення комісії про призначення грошової компенсації.

7) Місцевий розпорядник після надходження коштів субвенції на рахунки, відкриті в органах Казначейства, перераховує на спеціальний рахунок заявника кошти грошової компенсації в розмірі, визначеному у відповідному рішенні комісії, про що повідомляється заявникові та обласній держадміністрації (військовій адміністрації) письмово не пізніше ніж через три робочих дні з дати переказу коштів грошової компенсації на спеціальний рахунок заявника.

Придбати житло необхідно протягом одного року з дня зарахування коштів на спеціальний рахунок, інакше банк автоматично поверне невитрачені кошти державі. Якщо обране житло коштувало менше ніж надана компенсація – залишки коштів також повертаються до державного бюджету.

Якщо вартість житла за договором купівлі-продажу житла більша ніж надана грошова компенсація, особа повинна самостійно внести на спеціальний рахунок суму, якої не вистачає.

Для переказу коштів грошової компенсації із спеціального рахунка заявник подає уповноваженому банку заяву про переказ коштів грошової компенсації на придбання житла, до якої додається платіжна інструкція на переказ коштів грошової компенсації в оплату за договором купівлі-продажу житла (далі - договір) у прийнятих в експлуатацію житлових будинках, а також письмову згоду місцевого розпорядника на перерахування коштів грошової компенсації із спеціального рахунка заявника (заявника, який перемістився) як оплати за договором.

Місцевий розпорядник протягом п’яти робочих днів надає заявникові письмову згоду на перерахування коштів грошової компенсації із спеціального рахунка як оплату за договором з визначенням суми, що підлягає перерахуванню, та реквізитів рахунка для перерахування.

 

Яке житло можна придбати?

Квартиру або будинок (із земельною ділянкою), яке перебуває у власності інших осіб (на вторинному ринку) чи прийняте в експлуатацію нове житло від забудовника (на первинному ринку).

Обране житло може знаходитись у будь-якому населеному пункті України, окрім лінії розмежування та тимчасово окупованої території.

Площа придбаного житла не повинна бути меншою від такої, що буде підставою для зняття з квартирного обліку.

Звертаємо увагу, що даний алгоритм не є нормативно-правовим актом та має на меті виключно інформаційний характер. Чіткий порядок дій при призначенні грошової компенсації за належні для отримання жилі приміщення та використанні коштів субвенції передбачений в постанові Кабінету Міністрів України від 19 жовтня 2016 року № 719 «Питання забезпечення житлом деяких категорій осіб, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України, а також членів їх сімей» (зі змінами).

 

ІІ.  Державна та регіональна програма «Власний дім», що спрямована на допомогу громадянам у набутті та покращенні власного житла у сільській місцевості

 

Координатор: Кіровоградський обласний фонд підтримки індивідуального житлового будівництва на селі, поштова адреса м. Кропивницький, вул. Тараса Карпи, 84, кім.109.

Контакти

Голова фонду: Петрова Оксана Володимирівна, +38 095 150 10 69

Головний бухгалтер: Гриценко Ольга Валеріївна, +38 095 315 68 15

 

З метою реалізації державної політики в сфері житлового будівництва в сільській місцевості та соціально-побутового облаштування села                                      в Кіровоградській області створений розпорядженням голови Кіровоградської обласної державної адміністрації від 04 серпня 1997 року № 256-р «Про створення обласного фонду підтримки індивідуального житлового будівництва на селі», відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22 квітня 1997 року № 376 «Про заходи щодо підтримки індивідуального  житлового будівництва на селі», Указу Президента України від 27 березня 1998 року № 222 «Про заходи щодо підтримки індивідуального  житлового будівництва на селі» фонд підтримки індивідуального житлового будівництва на селі (далі – Фонд).

На території нашої області з 2000 року діє програма «Власний дім» , яка  дає можливість сільським жителям покращити власні житлові умови через отримання довгострокових пільгових кредитів на придбання житла, будівництво житла та його благоустрій під  3% річних. 

Програма  «Власний дім» на 2021 -2025 роки, затверджена рішенням Кіровоградської обласної ради від 25 вересня 2020 року № 809. Фінансування Програми здійснюється з державного та обласного бюджетів.  На 2025 рік передбачено фінансування з державного бюджету у сумі 600 000,00 грн та з обласного бюджету у сумі 1 702 800,00 грн.

Надання довгострокових кредитів індивідуальним забудовникам житла на селі в Кіровоградській області здійснюється відповідно до правил надання довгострокових кредитів індивідуальним забудовникам житла на селі, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 05 жовтня 1998 року № 1597 (зі змінами та доповненнями) та Регіональних правил надання в області довгострокових кредитів індивідуальним забудовникам житла на селі, затверджених розпорядженням голови Кіровоградської обласної державної адміністрації від 16 серпня 2024 року № 768-р.

Кредитування здійснюється за кількома напрями:

для спорудження нового житлового будинку - гранична сума пільгового кредитування до 600 тис. гривень;

для реконструкції, капітального ремонту, в тому числі здійснення енергоефективних заходів та термомодернізації житлового будинку або добудови незавершеного будівництвом житла – до 350 тис. гривень;

для придбання житла - 500 тис. гривень;

для спорудження інженерних мереж та підключення їх до наявних комунікацій - 150 тис. гривень.

При цьому, площа об’єкта кредитування,   не може перевищувати 120 кв. метрів для індивідуальних житлових будинків та  60 кв. метрів для квартир.

Учасниками програми «Власний дім» можуть стати громадяни України, які:

 підтвердили свою платоспроможність;

постійно проживають (або за умови переселення для постійного проживання) в сільській місцевості;

працюють на підприємствах, установах, організаціях всіх форм власності, в особистих селянських господарствах, що функціонують у сільській місцевості та розташовані у межах району проживання чи суміжних районах.

 Платоспроможність кандидата передбачає, що за умови сплати щомісячного платежу в рахунок погашення кредиту з урахуванням процентів залишок середньомісячного доходу кандидата та повнолітніх членів сім’ї не може бути меншим, ніж прожитковий мінімум, визначений законодавством на відповідний період, з розрахунку на кожного члена сім’ї.

Правилами надання довгострокових кредитів індивідуальним забудовникам житла на селі передбачено, що:

1. Кредит індивідуальному забудовникові надається на строк до 20 років, але не більш як до досягнення позичальником пенсійного віку відповідно до Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, а молодим сім’ям (подружжя, в якому вік чоловіка та дружини не перевищує 35 років) або неповним сім’ям (мати (батько) віком до 35 років) - до 30 років, з внесенням за користування ним плати у розмірі 3 відсотки річних.

2. Відсотки за користування кредитом не нараховуються за умови компенсації Фонду відсоткової ставки за рахунок коштів місцевих бюджетів у порядку, визначеному органами місцевого самоврядування (обласними військовими адміністраціями, обласними військово-цивільними адміністраціями) таким позичальникам:

- які мають трьох і більше дітей (у тому числі усиновлених та/або таких, що перебувають під його опікою/піклуванням), починаючи з дати подання копії підтвердних документів (свідоцтва про народження дітей, документів про усиновлення, встановлення опіки чи піклування, посвідчення батьків багатодітної сім’ї) до досягнення повноліття одним або кількома з дітей позичальника (у тому числі усиновленими та/або такими, що перебувають під опікою/піклуванням) під час дії кредитного договору, що підтверджується документами (свідоцтво про народження дитини, документи про усиновлення, встановлення опіки чи піклування, посвідчення батьків багатодітної сім’ї);

- військовослужбовцям, подружжю, в якому чоловік або дружина є військовослужбовцем, що підтверджується копією військового квитка, - з початку і до закінчення особливого періоду, - з дати звернення з відповідною заявою та подання копії підтвердних документів у межах дії особливого періоду;

- резервістам та військовозобов’язаним, подружжю, в якому чоловік або дружина є резервістом чи військовозобов’язаним, що підтверджується довідкою територіального центру комплектування та соціальної підтримки або військової частини про перебування на військовій службі, - з моменту призову під час мобілізації і до закінчення проходження військової служби в особливий період, - з дати звернення з відповідною заявою та подання копії підтвердних документів у межах дії особливого періоду.

3.Рішення про надання або про відмову у наданні індивідуальному забудовникові кредиту приймає Спостережна рада на підставі зібраних і поданих Фондом документів у термін не пізніше 30 днів з дати реєстрації заяви забудовника.

4.Надання кредиту здійснюється на підставі кредитного договору, що укладається після підтвердження права позичальника на його одержання та визначення суми кредиту.

5.Зобов’язання позичальника за кредитним договором забезпечу­ються такими способами:

- договором поруки, оформленим в установленому порядку;

- договором про встановлення довірчої власності, оформленим в установленому порядку;

- договором застави іншого майна та майнових прав;

- договором про іпотеку будівель, що споруджуються за рахунок кредиту, а у разі, коли житло будується на земельній ділянці, яка належить позичальнику за правом приватної власності, - також про іпотеку земельної ділянки.

6. Для підтвердження права на одержання кредиту та визначення його суми індивідуальний забудовник або уповноважена особа подає Фонду:

1) заяву про надання кредиту;

2) клопотання органу місцевого самоврядування про надання кредиту;

3) копію документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України індивідуального забудовника.

4) витяг з реєстру територіальної громади про місце проживання (перебування) особи;

5) документи, необхідні для визначення рівня платоспроможності позичальника (довідку про доходи позичальника і членів його сім’ї, одержані за попередні шість місяців, та/або довідку, видану органом місцевого самоврядування, про ведення особистого селянського господарства);

6) довідку про склад сім’ї або про зареєстрованих за відповідною адресою осіб;

7) інформацію з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про наявність або відсутність у власності житла;

8) копію документа, що підтверджує право власності чи користування земельною ділянкою (крім випадків придбання житла);

9) проектну документацію та/або будівельний паспорт,    кошторисний розрахунок вартості об’єкта будівництва (реконструкції, капітального ремонту, добудови незавершеного будівництвом житла) вартість виготовлення яких може входити за згодою позичальника до суми кредиту.

10) документи, що підтверджують працевлаштування в Кіровоградській області;

11) заяву власника житла чи об’єкта незавершеного житлового будівництва про згоду продати його із зазначенням погоджених з позичальником ціни та інших істотних умов договору купівлі-продажу (в разі придбання житла);

12) паспорт продавця для перевірки особи (ксерокопію);

довідку про присвоєння ідентифікаційного коду продавця (ксерокопію);

13) копію технічного паспорта та витягу з реєстру прав власності на нерухоме майно;

14) звіт про оцінку нерухомого майна (в разі придбання житла), складений суб'єктами господарювання, які здійснюють господарську діяльність, у складі яких працює хоча б один оцінювач, та які отримали сертифікат суб'єкта оціночної діяльності

15) документи, що підтверджують статус осіб, на яких поширюється дія пунктів 19 і 20 частини першої статті 6 та абзацу четвертого пункту 1 статті 10 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту” (у разі наявності);

16) копію довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи

17) Гарантійний лист органу місцевого самоврядування щодо компенсації Фонду відсоткових ставок при отриманні визначеними категоріями громадян безвідсоткового кредиту.

З повним текстом Правил надання пільгових кредитів позичальникам за програмою “Власний дім” можна ознайомитись на сайті https://v-dim.in.ua/ або за адресою: м. Кропивницький, вул. Тараса Карпи, 84, кім.109.

 

 ІІІ. Молодіжне житлове будівництво

Координатор: Кіровоградське регіональне управління державної спеціалізованої фінансової установи "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву". Адреса: м.Кропивницький, вул.Дворцова, 28, к.301; електронна пошта kg.11@molod-kredit.gov.ua; тел.. 044 36 309 97; (066)-268-22-73

  1. Постанова  КМУ №. 451 від 28.04.2021 року

Надання пільгових іпотечних кредитів внутрішньо переміщеним особам за рахунок коштів гранту

Держмолодьжитло у співпраці з KfW реалізує важливий для громадян України, які змушені були покинути свої домівки через військову агресію російської федерації, проєкт з надання пільгових житлових кредитів для внутрішньо переміщених осіб (ВПО).

Цей проєкт спрямований на забезпечення доступу ВПО та їхніх родин до доступного та достатнього житла.

Хто може взяти участь:

  • Програма відкрита для осіб і сімей, які мають статус ВПО згідно з українським законодавством, і не мають у власності житлової нерухомості, крім об'єктів на тимчасово окупованих територіях.

Доступність кредитування:

  •  Споживачі можуть отримати кредити зі ставкою 3% річних строком погашення до 30 років (але не довше , ніж позичальник досягне 65 років).
  • Відбір кандидатів відбувається через прозорий і справедливий процес, забезпечуючи рівні можливості для всіх.
  •  
  • Кредит  надається виходячи:

З  нормативної площі житла, яка становить 52,5 кв. метра на сім’ю з однієї особи (одинока особа) чи сім’ю з двох осіб та додатково 21 кв. метр на кожного наступного члена сім’ї;

з договірної вартості 1 кв. метра загальної площі житла для населеного пункту за місцем розташування об’єкта, на придбання якого надається кредит, але не більше граничної вартості 1 кв. метра.

Гранична сума кредиту не може перевищувати суму, отриману шляхом множення нормативної площі житла на граничну вартість 1 кв. метра. Вартість об’єкта кредитування, що перевищує граничну суму кредиту, сплачується позичальником за власний рахунок.

Переможці самостійно обирають об’єкти, які можуть бути придбані за кошти кредиту.

Для розрахунку суми кредиту вартість 1 кв. метра загальної площі житла не повинна перевищувати граничну вартість 1 кв. метра житла. Гранична вартість 1 кв. метра загальної площі житла для мм. Києва, Дніпра, Львова, Одеси та Харкова не може перевищувати опосередковану вартість, яка визначається Мінінфраструктури відповідно до Порядку визначення та застосування показників опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України, затвердженого наказом Держбуду від 27 вересня 2005 р. № 174, збільшену в 1,75 раза, для міст – обласних центрів, міст обласного значення з населенням понад 300 тис. осіб, а також населених пунктів, які розташовані на відстані до 15 кілометрів від меж м. Києва та обласних центрів, – 1,5 раза, для міст обласного значення з населенням від 100 тис. до 300 тис. – 1,25 раза, для інших населених пунктів - опосередковану вартість у відповідній області.

Приклад:

Сім’я з 2-осіб (ВПО) хоче придбати житло на вторинному ринку вартістю-1 320 000,00  грн. 

Власний внесок позичальника 6% від вартості житла – 79200,00 грн. (1 320 000*6%)

01.02.2025 отримала кредит в сумі 1240800,00 грн. (94% від вартості житла ) з погашенням на  30 років (360 міс.) під 3% річних.

Погашення відбувається щомісяця з дати зарахування кредитних  коштів на рахунок позичальника (в нашому випадку з 01.02.2025)

тіло кредиту – 3447,00 грн. (1240800,00/360) ;

відсотки нараховані за лютий   – 2855,54 грн. (1240800*3%/365*28(к-ть днів в міс.)).

Тобто загальна сума погашення  за лютий  становить – 6302,54 грн. (3447,00+2855,54 ).

Відсотки за користування кредитом нараховуються на залишок кредиту.

  1. Постанова КМУ №488 від 11.05.2011 року

Кредитування молодих сімей та одиноких молодих громадян за рахунок власних коштів Фонду

Право на отримання кредиту мають: 

сім’я, в якій чоловік та дружина віком до 35 років включно, та їх неповнолітні діти; 

сім’я, в якій чоловік або дружина є вченим віком до 40 років включно, який має науковий ступінь доктора наук за умови, що вік іншого з подружжя не перевищує 35 років включно, та їх неповнолітні діти;

неповна сім’я в якій мати (батько) віком до 35 років включно мають неповнолітніх дітей (дитину); 

одинокі молоді громадяни віком до 35 років включно, або вчені віком до 40 років включно, що мають науковий ступінь доктора наук та їх неповнолітні діти.

За умови, що молода сім’я (чоловік та дружина), одинокий молодий громадянин перебуває на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов або у кожного з членів молодої сім’ї, одинокого молодого громадянина відсутнє у власності житло (крім житлової нерухомості, що розташована на території, що входить до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, який затверджується Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06 грудня 2022 року № 1364, або кожний з членів сім’ї володіє на праві власності житловою площею, що не перевищує 13,65 квадратного метра (крім житлової нерухомості, що розташована на території, що входить до Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, який затверджується Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 06 грудня 2022 року № 1364).

Термін повернення кредиту - до 20 років. 

Розрахунок розміру кредиту здійснюється з урахуванням нормативної площі (52,5 кв. метрів на одинокого громадянина України чи сім’ю з двох осіб та 21 кв. метрів — на  кожного наступного члена сім’ї) та найменшого показника договірної або граничної вартості житла, що придбавається (нормативна вартість).

‘Гранична вартість 1 кв. метра загальної площі житла для міст - обласних центрів, міст обласного значення із чисельністю населення понад 300 тис. осіб і населених пунктів, які розташовані в районах, прилеглих до меж міст - обласних центрів, не може перевищувати опосередковану вартість, яка визначається Мінрегіоном відповідно до Порядку визначення та застосування показників опосередкованої вартості спорудження житла за регіонами України, затвердженого наказом Держбуду від 27 вересня 2005 р. № 174, збільшену в 1,75 раза; інших населених пунктів - у 1,5 раза.

У разі перевищення нормативної площі або нормативної вартості позичальник сплачує вартість понаднормативної площі житла за рахунок власних коштів. 

Відсоткова ставка за користування кредитом складає 7 відсотків річних.

Розмір власного внеску не менш як 6  відсотків фактичної вартості будівництва (реконструкції) чи придбання житла.

Обов’язковою умовою отримання кредиту є платоспроможність кандидата, яка передбачає, що за умови сплати щомісячного платежу в рахунок погашення кредиту з урахуванням відсотків залишок середньомісячного доходу молодої сім’ї, одинокого молодого громадянина не може бути меншим, ніж прожитковий мінімум, визначений законодавством на відповідний період, з розрахунку на кожного працюючого члена сім’ї.

Приклад:

Одинокий молодий громадянин хоче придбати житло на вторинному ринку  вартістю 1200000,00 грн.

Власний внесок позичальника від вартості житла -6%  становить- 72000,00 грн.

Позичальник отримав  кредит за рахунок власних коштів Фонду в сумі  1 128000,00 грн.(94% від вартості житла)  01.03.2025 р. під 7 % річних, терміном погашення на 20 років/240 міс.

Погашення кредиту відбувається щомісяця з дати зарахування кредитних коштів на рахунок позичальника.

тіло кредиту – 4700,00 грн. (1128000,00/240) ;

відсотки нараховані за березень   – 6706,19 грн. (1128000*7%/365*31).

Тобто загальна сума погашення  за березень  становить – 11406,19 грн. (4700+6706,19 ).

Відсотки за користування кредитом нараховуються на залишок кредиту.

  1. Постанова КМУ №980 від 27.11.2019 року

Надання пільгового довгострокового державного кредиту внутрішньо переміщеним особам, учасникам проведення антитерористичної операції (АТО) та/або учасникам проведення операції Об’єднаних сил (ООС) на придбання житла

         1. Право на отримання кредиту мають:

1) особи, на яких поширюється дія Закону України “Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб”;

2) кандидати, на яких поширюється дія пунктів 19 - 21 частини першої статті 6 або пунктів 11-14 частини другої статті 7 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”.

 За умови:

1) перебування кандидата та членів сім’ї кандидата на обліку громадян, що потребують поліпшення житлових умов;

 або

наявності у кандидата та у членів сім’ї кандидата у власності житлової площі, що не перевищує 13,65 кв. метра на одну особу (крім власності, розташованої на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, або тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації);

або

відсутності у кандидата та у членів сім’ї кандидата на праві власності житлової площі (крім житлової нерухомості, що розташована на територіях активних бойових дій, територіях активних бойових дій, на яких функціонують державні електронні інформаційні ресурси, або тимчасово окупованих Російською Федерацією територіях України, включених до переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого Мінреінтеграції, для яких не визначена дата завершення бойових дій або тимчасової окупації);

2) підтвердження кандидатом своєї платоспроможності. Платоспроможність кандидата передбачає, що за умови сплати щомісячного платежу в рахунок погашення кредиту з урахуванням процентів залишок середньомісячного доходу кандидата та повнолітніх членів сім’ї не може бути меншим, ніж прожитковий мінімум (загальний показник), визначений законодавством на відповідний період, з розрахунку на кожного члена сім’ї (за винятком всіх обов’язкових платежів (податків та зборів);

3) внесення кандидатом не менше 6 відсотків вартості житла та кошти за площу та вартість житла, що перевищує нормативну, в разі її наявності.

 

2.  Термін повернення кредиту:  до 30 років, але не більш як до досягнення позичальником на дату повного виконання зобов’язань за кредитним договором віку 65 років (включно).

3.     Відсоткова ставка за користування кредитом – 3%

4.      Розмір власного внеску не менше 6 відсотків вартості житла та кошти за площу та вартість житла, що перевищує нормативну, в разі її наявності.

5.    Розрахунок розміру кредиту здійснюється з урахуванням нормативної площі житла, яка становить 52,5 м² на сім’ю з однієї особи (одинока особа) чи сім’ю з двох осіб та додатково 21 м² на кожного наступного члена сім’ї та оціночної вартості 1 м² загальної площі об’єкта кредитування, визначеної на підставі звіту про оцінку майна, але не більше граничної та договірної вартості 1 м².

Гранична сума кредиту не може перевищувати суму, отриману шляхом множення нормативної площі житла на граничну вартість 1 м².

Розрахунок граничної вартості проводиться за формулою:

Гранична вартість = опосередкована вартість 1 м² [наказ Мінінфраструктури ] * коєфіцієнт населеного пункту

1,75 - для мм. Київ, Дніпро, Львів, Одеса, Харків

1,50 - для міст-обласних центрів та міст обласного значення з населенням понад 300 тис. осіб

1,50 - для населених пунктів, які розташовані на відстані до 15 кілометрів від меж обласних центрів та м. Києва

1,25 - для міст обласного значення з населенням 100-300 тис.осіб

1,00 - для інших населених пунктів

Вартість об’єкта кредитування, що перевищує граничну суму кредиту, сплачується позичальником за власний рахунок.

Приклад :

Сім’я з 3-осіб (військові, учасник АТО) хоче придбати житло на вторинному ринку вартістю-1 750 000,00  грн.

Власний внесок позичальника 6% від вартості житла – 105000,00 грн. (1 750 000*6%)

01.03.2025 отримала кредит в сумі 1 645 000,00 грн. (94% від вартості житла ) з погашенням на  30 років (360 міс.) під 3% річних.

Погашення відбувається щомісяця з дати зарахування кредитних  коштів на рахунок позичальника (в нашому випадку з 01.03.2025)

тіло кредиту – 4569,00 грн. (1645000,00/360) ;

відсотки нараховані за березень   – 4191,37 грн. (1240800*3%/365*31(к-ть днів в міс.)).

Тобто загальна сума погашення  за лютий  становить – 8760,37 грн. (4569,00+4191,37).

Відсотки за користування кредитом нараховуються на залишок кредиту.

 

IV. ОБЛАСНА ПРОГРАМА

забезпечення молоді житлом на 2023-2025 роки

(затверджена рішенням Кіровоградської обласної ради  06.10.2023 року №389)

 

Координатор: Кіровоградське регіональне управління державної спеціалізованої фінансової установи "Державний фонд сприяння молодіжному житловому будівництву". Адреса: м.Кропивницький, вул.Дворцова, 28, к.301; електронна пошта kg.11@molod-kredit.gov.ua; тел.. 044 36 309 97; (066)-268-22-73.

Право на отримання кредиту мають сім'ї та одинокі молоді громадяни, які мешкають у Кіровоградській області та згідно із чинним законодавством визнані такими, що потребують поліпшення житлових умов, а саме:

          1). сім'я в якій чоловік та дружина віком до 35 років включно;

          2). неповна сім'я, в якій мати (батько) віком до 35 років включно має неповнолітніх дітей (дитину);

          3). одинокі  молоді громадяни віком до 35 років включно.

            Кредит відповідно  надається молодим сім'ям та одиноким громадянам на будівництво (реконструкцію) житла терміном до 30 років але не більше ніж до досягнення старшим з подружжя пенсійного віку.

             Термін надання кредиту обчислюється з дати укладення кредитного договору.

Кредит  надається за таких умов:

1) перебування кандидата на обліку громадян, які потребують поліпшення житлових умов, або наявності у кандидата, що потребує поліпшення житлових умов.

2) підтвердження кандидатом своєї платоспроможності;

3) внесення кандидатом на свій особистий рахунок, що відкривається в банку-агенті, першого внеску в розмірі не менш як 6 відсотків вартості  житла,  або найменшої суми експертної оцінки чи договірної вартості придбання житла.   Розмір кредиту на придбання житла визначається виходячи з нормативної площі та найменшого показника опосередкованої вартості спорудження 1 кв. метра житла, що склалася в регіоні відповідно до даних Мінінфраструктури України, збільшену в 1,5 рази для міст - обласного центру, а також міст обласного значення, для інших населених пунктів – опосередковану вартість у області, експертної оцінки або договірної вартості житла, без урахування першого внеску позичальника, Держмолодьжитлом.

            Термін погашення кредиту, наданого на придбання житла, визначається з  урахуванням розміру кредиту щоквартального платежу позичальника.

Розмір щоквартального платежу з погашення кредиту визначається Держмолодьжитлом шляхом ділення суми кредиту на кількість кварталів терміну погашення цього кредиту. Нарахування відсотків за користування кредитом починається з дати підписання кредитного договору.

             Позичальник, який не має дітей, сплачує кредит з відсотковою ставкою  у розмірі 3 відсотки річних суми зобов’язань за кредитом;

            позичальник, який має одну дитину, звільняється від сплати відсотків за  користування кредитом; позичальникові, який має двох дітей, крім того, за рахунок бюджетних коштів погашається 25 відсотків суми зобов’язань за кредитом на момент застосування пільги; позичальникові, який має трьох і більше дітей, - 50 відсотків суми зобов’язань за кредитом на момент застосування пільги.

            Відсотки за користування кредитом також не нараховуються:

військовослужбовцям - з початку і до закінчення особливого періоду;

резервістам та військовозобов’язаним - з моменту призову під час  мобілізації і до закінчення особливого періоду, на  час проходження військової служби.

            У разі загибелі (смерті) позичальника (одного з членів сім’ї позичальника) - військовослужбовця, на якого поширюється дія Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей", що настала під час проходження ним військової служби у період проведення антитерористичної операції, за рахунок бюджетних коштів погашається вся сума зобов’язань за кредитом, що існувала на момент його загибелі (смерті).

Приклад:

Сім’я з 3-осіб (молода сім’я) хоче придбати житло на вторинному ринку вартістю-1 750 000,00  грн.

Власний внесок позичальника 6% від вартості житла – 105000,00 грн. (1 750 000*6%)

01.04.2025 отримала кредит в сумі 1 645 000,00 грн. (94% від вартості житла ) з погашенням на  30 років (120 кварт.) під 0% річних .

Погашення відбувається щоквартально з дати зарахування кредитних  коштів на рахунок позичальника (в нашому випадку з 01.04.2025)

тіло кредиту – 13708,33  грн. (1645000,00/120) .

Тобто загальна сума погашення  за 2 квартал 2025р.  становить – 13708,33 грн.

Відсотки за користування кредитом  в даному випадку не нараховуються .

 

                                      ____________________________