Електроопалювальні установки. Алгоритм дій для підтверження обладнання житлового будинку електроопалювальними установками.
Постановою Кабінету Міністрів України від 31.05.2024 № 632 внесено зміни до Постанови КМУ №483 від 05.06.2019 «Про затвердження Положення про покладення спеціальних обов’язків на учасників ринку електричної енергії для забезпечення загальносуспільних інтересів в процесі функціонування ринку електричної енергії». Відповідно до цієї Постанови встановлено нові фіксовані ціни на електричну енергію для побутових споживачів з 01.06.2024 по 30.04.2025, зокрема виділено в окрему категорію індивідуальних та колективних побутових споживачів, які проживають в житлових будинках (у тому числі в житлових будинках готельного типу, квартирах), обладнаних в установленому порядку електроопалювальними установками, із диференціацією ціни в опалювальний та неопалювальний період залежно від обсягів споживання.
21.06.2024року за результатами спільної наради уповноважених представників НКРЕКП, Міністерства енергетики України, Держенергонагляду та Міністерства розвитку громад, територій та інфраструктури України був складений протокол щодо алгоритму дій для підтвердження обладнання житлового будинку електроопалювальними установками, додаток до якого розміщений нижче на цій сторінці.
Для використання електроопалювальних установок в житлових будинках (у тому числі в житлових будинках готельного типу та гуртожитках) які обладнані у встановленому порядку мають бути витримані певні умови, передбачені діючими нормативними документами України.
Для внесення змін в паспорт точки розподілу у зв’язку з встановленням електроопалювальної установки на об’єкті побутового споживача, споживач повинен надати копію проєкту улаштування електроопалювальних установок. Споживач має право замовити проєктну документацію для встановлення електроопалювальних установок для житлового будинку або окремої квартири в організації, що має дозвіл (ліцензію) на виконання відповідних проектних робіт.
Наданий побутовим споживачем проєкт облаштування об’єкта електроопалювальними установками має містити в собі розрахунки (на всю опалювальну площу приміщення), які підтверджують забезпечення дотримання санітарних норм та умови комфортного проживання, згідно до вимог п. 3.7., 8.1. ДБН В.2.5-23:2010 «Проектування електрообладнання об‘єктів цивільного призначення».
У разі проєктування індивідуального електричного опалення окремої квартири багатоквартирного будинку, така проєктна документація спочатку повинна бути погоджена балансоутримувачем будинку (організацією, яка обслуговує внутрішньобудинкові мережі).
Споживач має право замовити проєктну документацію для встановлення електроопалювальних установок для житлового будинку, або окремої квартири в організації, що має дозвіл (ліцензію) на виконання відповідних проектних робіт. Обладнаними електроопалювальними установками у встановленому порядку можуть вважатись помешкання, у яких встановлені електроопалювальні установки відповідно до проєктної документації на об’єкт (житловий будинок, квартира) у частині електрозабезпечення об’єкта, за умови відсутності іншого виду опалення. Для улаштування стаціонарних систем електроопалення побутові споживачі повинні застосовувати передбачені проєктним рішенням і тільки сертифіковані електронагрівальні пристрої заводського виготовлення або обладнання, на яке розроблені і діють технічні умови, відповідно до підпункту 6.2.1 пункту 6.2 розділу 6 ДСТУ-Н Б В.2.5-65:2013 «Настанова з улаштування та використання систем електроопалення об’єктів житлового і громадського призначення», затвердженого наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 25.01.2013 р. №25, а саме:
✍️ електричні котли різних типів;
✍️ електричні теплогенератори різних типів;
✍️ акумуляційні електропечі;
✍️ променисті електропечі;
✍️ електричні нагрівальні панелі для опалення приміщення, у тому числі акумуляційні рідинні електричні нагрівальні панелі, включаючи водяні електричні нагрівальні панелі;
✍️ електричні нагрівальні кабелі, вбудовані в конструкційні елементи будівель;
✍️ електричні конвектори або комбіновані електроводяні конвектори;
теплові насоси з електроприводом компресорів;
✍️ електричні насосні установки з вихровою трубою.
Потужність електроопалювальної установки не може перевищувати потужність, дозволену до споживання за договором про надання послуг з розподілу електричної енергії, у цій точці розподілу.
Підтвердженням того, що електроопалювальна установка уведена в експлуатацію може бути один з таких документів:
✍️ технічний паспорт (житлового будинку, квартири), в якому у графі «вид опалення» зазначене електроопалення, виданий власнику, з яким укладено діючий договір про надання послуг з розподілу електричної енергії;
✍️ акт обстеження електроопалювальної установки, складений представником ПрАТ «Кіровоградобленерго».
Отже, для внесення змін в паспорт точки розподілу побутовий споживач повинен надати наступні документи:
💬 копію проєкту улаштування електроопалювальних установок, з розрахунками (на всю опалювальну площу приміщення), які підтверджують забезпечення дотримання санітарних норм та умови комфортного проживання, згідно до вимог п. 3.7., 8.1. ДБН В.2.5-23:2010 «Проектування електрообладнання об‘єктів цивільного призначення». Для окремих квартир багатоквартирного будинку, така проєктна документація спочатку повинна бути погоджена балансоутримувачем будинку (організацією, яка обслуговує внутрішньобудинкові мережі);
💬 оригінал та копію технічного паспорту (житлового будинку, квартири), в якому у графі «вид опалення» зазначене електроопалення (виданий власнику, з яким укладено діючий договір про надання послуг з розподілу електричної енергії) або акт обстеження електроопалювальної установки, складений представником ПрАТ «Кіровоградобленерго».
Для складання акту обстеження електроопалювальної установки, споживач має звернутися до ПрАТ «Кіровоградобленерго» з відповідною заявою для проведення обстеження монтажу електроопалювальних установок та надати копію проєкту улаштування електроопалювальних установок (споживачі, які проживають в багатоквартирних будинках, крім того мають надати акт про відокремлення (відключення) квартири від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води (довідку від органів місцевого самоврядування щодо відсутності централізованого опалення).
Після надання вищевказаних документів вносяться зміни до паспорту точки розподілу в частині наявності встановленого електроопалювального обладнання.
Паспорт точки розподілу з зазначенням електроопалювального обладнання надається споживачем електропостачальнику для застосування відповідного тарифу.
Окремо зазначаємо, що електроопалювальні установки, які були обстеженні представниками ПрАТ «Кіровоградобленерго», згідно до реалізованих технічних умов та проектних рішень і введені в експлуатацію до 01.06.2024 р. залишаються чинними. ПрАТ «Кіровоградобленерго» самостійно буде надасть постачальнику інформацію по електроопалювальним установкам, введеним в експлуатацію до 01.06.2024 р.
Перевірити наявності введеної в експлуатацію електроопалювальної установки можливо наступними способами:
🌐 в особистому кабінеті відкрити вкладку Лічильники та обладнання – у вкладці обладнання буде зазначено дату введення в експлуатацію опалювального обладнання та потужність (при відсутності даних – електроопалювальна установка не введена в експлуатацію в установленому порядку);
📞 за номерами телефонів:
0-800-501-148 – безкоштовно на території України;
(0522) 35-68-51 – згідно з діючими тарифами міського та міжміського зв’язку;
(050) 488-80-63 – безкоштовно в мережі Vodafone;
(067) 521-15-70 – безкоштовно в мережі Київстар – при ідентифікації споживача.