Чи можуть розраховувати домашні працівники на виплату допомоги по безробіттю після звільнення з роботи?

  • 30

Фото без опису

 

Першочергово зазначимо, що Законом України від 25 квітня 2024 р. № 3680-IX “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо регулювання праці домашніх працівників” (далі – Закон України № 3680-IX) внесено зміни до Кодексу законів про працю України та 6 законів України.

Цими змінами суттєво врегульовані питання праці домашніх працівників.  Так визначено, що домашнім працівником є фізична особа, яка виконує домашню працю у межах трудових відносин з роботодавцем. У свою чергу домашньою працею є робота, яка виконується для домогосподарства за трудовим договором (не вважається домашньою працею робота для домогосподарства, яка здійснюється особою нерегулярно та не більше 40 годин на місяць). З домашнім працівником укладається трудовий договір.

Серед вказаних змін – і зміни до статті 4 Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”. Встановлено, що загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню на випадок безробіття підлягають особи, які працюють на умовах трудового договору, крім домашніх працівників. Але ці працівники можуть добровільно брати участь у страхуванні.

 Закон України № 3680-IX набере чинності 24 серпня 2024 р., крім доручення Кабінету Міністрів України привести свої нормативно-правові акти у відповідність до нього у тримісячний строк з дня його опублікування (24 травня 2024 р.).

Тож після набрання чинності Законом України № 3680-IX домашні працівники, які припинили трудовий договір, зможуть мати право на отримання допомоги по безробіттю – якщо вони брали участь у загальнообов’язковому державному соціальному страхуванню на добровільних засадах.

Уже зараз ознайомитись з текстом Закону України № 3680-IX можна на парламентській веб-сторінці https://is.gd/3spwOS

 

Кіровоградський обласний центр зайнятості