Всесвітній день боротьби з туберкульозом

  • 60

Фото без опису

Щороку 24 березня відзначають Всесвітній день боротьби з туберкульозом. Саме цього дня у 1882 році Роберт Кох оголосив про виявлення бактерії, що спричиняє захворювання. Відтоді було відкрито шлях до діагностики та лікування туберкульозу, який, до цього часу, залишається одним із найбільш смертоносних інфекційних вбивць у світі. За даними ВООЗ щодня близько 4 000 людей втрачають життя від туберкульозу і 28 000 людей хворіють на ТБ.   
Основним шляхом його передавання є аерогенний, переважно від людини з бактеріальною формою легеневого туберкульозу. Під час кашлю, чхання, розмови чи співу в повітря потрапляють інфекційні частинки виділень з нижніх дихальних шляхів, у яких зосереджені мікобактерії туберкульозу (МБТ). Чим більша концентрація інфекційних частинок у повітрі й тривалість вдихання зараженого повітря, тим більший ризик проникнення МБТ у легені здорової людини. 


При потраплянні мікобактерії в організм людини туберкульоз найчастіше не розвивається через реакцію імунної системи, та коли ця реакція слабка, розвивається активне захворювання.


Симптоми  туберкульозу:

кашель понад 2 тижні;
підвищена температура тіла понад 7 днів;
утруднене дихання;
біль у грудях;
поганий апетит, безпричинна втрата ваги;
постійна слабкість;
підвищена пітливість, особливо вночі;
кровохаркання.


Хто може захворіти на туберкульоз?

На туберкульоз може захворіти кожен, проте деякі групи людей мають вищий ризик захворювання:

- особи, які перебувають у постійному контакті з людиною, хворою на туберкульоз;
- люди, які живуть з ВІЛ та хворі на СНІД;
- люди, які вживають наркотики, алкоголь та тютюн;
- люди з ослабленим імунітетом внаслідок неправильного харчування, поганих умов життя або хронічних хвороб;
- діти, оскільки їхня імунна система не сформована;
- літні люди через послаблення їхньої імунної системи.

 

Діагностика туберкульозу

Сімейний лікар під час огляду пацієнта, оцінює ризик захворювання та, у разі необхідності, скеровує на обстеження мокротиння чи іншого біологічного матеріалу на молекулярно-генетичній системі та радіологічне обстеження. За необхідності скеровує на дообстеження до фтизіатра. Діагноз встановлює фтизіатр.
Необхідність проведення флюорографії визначає сімейний лікар. Пацієнтам, у яких немає підозри на ТБ, які не входять до груп ризику, не потрібно щорічне флюорографічне обстеження!
Необхідність додаткового обстеження — бронхоскопію, комп’ютерну томографію тощо — визначає фтизіатр. 
Звертаємо увагу, що проведення комп'ютерної томографії для діагностики туберкульозу є безкоштовним.
                                                                                                                       

Лікування туберкульозу

В Україні користуються сучасними Стандартами медичної допомоги, що ґрунтуються на доказах та відповідають рекомендаціям ВООЗ. 
Найголовніше під час лікування — суворо дотримуватися усіх призначень та рекомендацій лікаря та в жодному випадку не переривати розпочате лікування.
Крім того, лікування ТБ необхідно розпочинати якомога раніше, щоб швидше і легше досягти результату.
Лікування ТБ залежно від стану пацієнта може бути амбулаторним або стаціонарним.  За першого варіанту хворий отримує препарати за місцем проживання. У такому разі пацієнт може бути поруч із сім’єю, в деяких випадках може продовжувати працювати.
В Україні лікування протитуберкульозними препаратами безкоштовне!

За даними Центру громадського здоров'я, у 2023 році в Україні зареєстрували 19 851 людину із ТБ, зокрема 835 дітей віком 0–17 років. По Кіровоградській області усього зареєстровано 574 випадки захворювань, серед них 120 дітей. Основна маса захворілих припадає на квітучий вік. 


Туберкульоз — виліковне захворювання, успіх залежить від вчасно розпочатого прийому ефективних медпрепаратів і дисципліни пацієнта у дотриманні всіх рекомендацій лікаря та регулярному прийомі ліків. Поборемо туберкульоз разом!            

                                                                               

Завідувач Гайворонського відділення ДУ "Кіровоградський ОЦКПХ МОЗУ" Олена ЯНЕВИЧ