Як отримати статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів

Україна як правова та соціальна держава вживає всіх необхідних заходів для забезпечення прав дітей, які постраждали від збройного конфлікту.

З цією метою 05 квітня 2017 року урядом була затверджена постанова   № 268, що регламентує Порядок надання дитині статусу постраждалої внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів. Після повномасштабного вторгнення рф на територію України до Порядку у червні 2023 року було внесено зміни.

Які особи мають право на оформлення статусу?

Право на отримання статусу дитини, постраждалої внаслідок воєнних дій та збройного конфлікту, має дитина, яка до досягнення нею 18 років:

●            отримала поранення, контузію, каліцтво;

●            зазнала фізичного, сексуального насильства;

●            була викрадена або незаконно вивезена за межі України;

●            залучалася до участі у діях воєнізованих чи збройних формувань;

●            незаконно утримувалася, у тому числі в полоні;

●            зазнала психологічного насильства.

Хто надає статус дитини, постраждалої внаслідок воєнних дій та збройного конфлікту?

Статус надається органом опіки та піклування за місцем фактичного  проживання або перебування дитини як внутрішньо переміщеної особи, за місцем звернення, за місцем виявлення такої дитини місцевими органами виконавчої влади чи органами місцевого самоврядування.

Особи, уповноважені подавати документи для оформлення дитині статусу постраждалої внаслідок воєнних дій та збройного конфлікту:

- законний представник дитини:

- сама дитина (з 14 років);

- представник органу опіки та піклування (у разі, якщо дитина переміщується без супроводження батьків або осіб, які їх замінюють);

- родичі дитини (баба, дід, прабаба, прадід, тітка, дядько, повнолітні брат або сестра, вітчим, мачуха).

Перелік документів, які подаються для оформлення статусу

До служби у справах дітей подається заява про надання статусу, згода на обробку персональних даних і копії таких документів:

свідоцтва про народження дитини або іншого документа, що посвідчує особу дитини;

документа, що посвідчує особу заявника;

документа, що підтверджує повноваження законного представника дитини (якщо дитина постійно проживає або перебуває у закладі охорони здоров’я, закладі освіти або іншому дитячому закладі – документ, що підтверджує факт перебування дитини в такому закладі) або родинні стосунки між дитиною та заявником;

довідки про взяття дитини на облік як внутрішньо переміщеної особи (у разі наявності);

паспорта громадянина України, виготовленого у формі книжечки (у разі наявності);

витягу з реєстру територіальної громади (у разі наявності).

У разі відсутності відомостей про задеклароване або зареєстроване місце проживання чи перебування дитини, зазначених вище документів, доказами підтвердженням місця проживання або перебування дитини на території, на якій велися (ведуться) бойові дії, або тимчасово окупованій Російською Федерацією, можуть бути відомості:

●    які містяться в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно;

●   документи про право власності батьків або дитини на рухоме чи нерухоме

майно;

●       свідоцтво про базову загальну середню освіту;

●       атестат про повну загальну середню освіту;

●       документ про професійно-технічну освіту;

●      табель успішності, або учнівський квиток;

●      медичні документи.

Важливо: наслідками воєнних дій і збройних конфліктів для дитини можуть бути одна, кілька або всі обставини. При цьому під час надання дитині статусу заявником визначається обставина, яка мала найбільший негативний вплив на стан здоров’я та розвиток дитини.

Термін розгляду рішення про надання або відмову в наданні статусу:

30 календарних днів.

Рішення приймається органом опіки та піклування з дати реєстрації заяви про надання статусу за результатами розгляду комісії з питань захисту прав дитини.

За більш детальною інформацією можна звернутися  до служби у справах дітей Гайворонської міської ради за адресою: пл. Героїв Майдану, 5, м. Гайворон, 1 пов., каб. №12.